Organizers

General Chairs

Arne Hamann and Dirk Ziegenbein, Robert Bosch GmbH, Germany

Program Chair

Sophie Quinton, INRIA Grenoble Rhône-Alpes, France

Real-Time Technical Committee Chair

Gerhard Fohler, TU Kaiserslautern, Germany

Organization Committee

Steve Goddard, University of Nebraska-Lincoln, USA
Martina Maggio, Lund University, Sweden

Artifact Evaluation Chairs

Sebastian Altmeyer, University of Amsterdam, The Netherlands
Alessandro Papadopoulos, Mälardalen University, Sweden

Program Committee

Benny Akesson, ESI (TNO), The Netherlands
Sebastian Altmeyer, University of Amsterdam, The Netherlands
Jim Anderson, The University of North Carolina at Chapel Hill, USA
Andrea Bastoni, SYSGO AG, Germany
Marko Bertogna, University of Modena, Italy
Alessandro Biondi, Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Italy
Timothy Bourke, Inria Paris, France
Marius Bozga, CNRS, Verimag, Grenoble, France
Björn B. Brandenburg, Max Planck Institute for Software Systems (MPI-SWS), Germany
Francisco Cazorla, Barcelona Supercomputing Center, Spain
Robert I. Davis, University of York, UK
Johan Eker, Ericsson Research, Sweden
Rolf Ernst, TU Braunschweig, Germany
Sébastien Faucou, Université de Nantes, France
Nathan Fisher, Wayne State University, USA
Gerhard Fohler, TU Kaiserslautern, Germany
Julien Forget, University of Lille, France
Steve Goddard, University of Nebraska-Lincoln, USA
Joël Goossens, Université libre de Bruxelles, Brussels, Belgium
Arne Hamann, Robert Bosch GmbH, Germany
Angeliki Kritikakou, Univ Rennes, Inria, CNRS, IRISA, France
George Lima, Federal University of Bahia, Brazil
Martina Maggio, Lund University, Sweden
Julio Medina, Universidad de Cantabria, Spain
Patrick Meumeu Yomsi, CISTER, ISEP, Portugal
Geoffrey Nelissen, CISTER, ISEP, Portugal
Claire Pagetti, ONERA / IRIT-ENSEEIHT, France
Michael Paulitsch, Intel, Germany
Rodolfo Pellizzoni, University of Waterloo, Canada
Isabelle Puaut, Université de Rennes 1/IRISA, France
Christine Rochange, Université de Toulouse, France
Jean-Luc Scharbarg, Université de Toulouse – IRIT – INPT/ENSEEIHT, France
Oleg Sokolsky, University of Pennsylvania, USA
Marcus Völp, SnT – University of Luxembourg, Luxembourg
Haibo Zeng, Virginia Tech, USA

Workshop Chairs

CERTS: 4th International Workshop on Security and Dependability of Critical Embedded Real-Time Systems
Mikael Asplund, Linköping University, Sweden
Michael Paulitsch, Intel, Germany

OSPERT: 15th International Workshop on Operating Systems Platforms for Embedded Real-Time Applications
Adam Lackorzynski, TU Dresden / Kernkonzept, Germany
Daniel Lohmann, Leibniz Universität Hannover, Germany

RTN: 17th International Workshop on Real-Time Networks
Guillermo Rodriguez-Navas, Nokia Bell-Labs, Israel
Ramon Serna Oliver, TTTech, Austria

WATERS: 10th International Workshop on Analysis Tools and Methodologies for Embedded and Real-time Systems
Claire Pagetti, ONERA / IRIT-ENSEEIHT, France
Selma Saidi, TU Hamburg, Germany

WCET: 19th International Workshop on Worst-Case Execution Time Analysis
Sebastian Altmeyer, University of Amsterdam, The Netherlands

Comments are closed.